O nas

STOWARZYSZENIE PRACOWNIA ETNOGRAFICZNA

Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego (SPE) to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografki i etnografów. Powstała w 2006 roku. Realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne, kulturalne i popularyzatorskie. Zajmuje się kulturą tradycyjną i współczesną.
SPE to etnografki i etnografowie, którym się chce!
Jesteśmy otwarci na współpracę, zapraszamy do zapoznania się z naszymi działaniami i kontaktu. Znajdziecie nas na stronie www, Facebooku, Youtubie i Instagramie.

ZESPÓŁ PROJEKTU

BADACZKI I AUTORKI PODCASTÓW

Anna Bińka – absolwentka etnologii i psychologii stosunków międzykulturowych, prezeska Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. Inicjatorka i koordynatorka projektów popularyzujących antropologię oraz łączących badania etnograficzne z animacją lokalną.
Katarzyna Kamler– absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Edukatorka, badaczka i koordynatorka projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Prowadzi warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży poświęcone m.in. lokalności, dziedzictwu kulturowemu, wielokulturowości i turystyce. Wolne chwile spędza w górach.
Joanna Kościańska – etnolożka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynatorka projektów Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, pracuje przy działaniach edukacyjnych, kulturalnych i badawczych. Zainteresowanie antropologią łączy z miłością do podróży, fotografii i dziedzictwa nieoczywistego.
Justyna Orlikowska – antropolożka, edukatorka i badaczka. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna od 2009 roku. Zaangażowana w projekty krajowe i międzynarodowe dotyczące szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, lokalnych tradycji i kultur regionalnych, a także projekty dotyczące wielokulturowości, oraz współczesnych nurtów antropologii.
Ewa Pietraszek – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się animacją kultury, redakcją tekstów i komunikacją. Współtwórczyni stowarzyszenia Chodź nad Świder, współpracuje ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna, Fundacją na rzecz Wielkich Historii, Fundacją Ośrodka KARTA i Centrum Archiwistyki Społecznej. Zainteresowana herstorią i lokalnym dziedzictwem, zwłaszcza Doliny Świdra i linii otwockiej.
Jagoda Schmidt – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się jakościowymi badaniami społecznymi oraz działaniami łączącymi etnografię i animację kultury. Lubi podróżować, poznawać ludzi i słuchać ich opowieści.
Justyna Szymańska – etnolożka, absolwentka i doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się antropologią polityczną, antropologią państwa, aktywizmem obywatelskim i ruchami społecznymi, prowadzi badania w Polsce i Ukrainie. Współpracowniczka w wielu projektach badawczych, naukowych i dokumentacyjnych. Od 2013 roku związana ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna jako edukatorka, badaczka, trenerka oraz koordynatorka projektów.
Małgorzata Wojtaszczyk – absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii politycznej, uczestniczka licznych badań w Polsce i za granicą dotyczących problematyki mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Współpracuje z WGSR UW oraz od 2019 roku ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna. Miłośniczka Warszawy.

MONTAŻ I UDŹWIĘKOWIENIE PODCASTÓW

Wojciech Lubertowicz – reżyser dźwięku i multiinstrumentalista. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych oraz dętych. Działa na pograniczu stylów i gatunków muzycznych, współpracując zarówno z artystami związanymi z muzyką dawną, folkową, tradycyjną, czy jazzową i alternatywną. Ma na swoim koncie ponad 30 nagrań płytowych i koncerty na czterech kontynentach.

KONSULTACJE PODCASTÓW

Agnieszka Szwajgier – reportażystka radiowa, dziennikarka Radia 357, Współzałożycielka Pracowni Podcastów Sounds and Stories. Debiutowała w Polskim Radiu Lublin. W 2017 roku rozpoczęła pracę w Programie 3 Polskiego Radia. W 2019 roku dołączyła do zespołu Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Obecnie pracuje w Radiu 357, gdzie zajmuje się głównie reportażem radiowym oraz prowadzi autorskie audycje z muzyką klasyczną „Dawniej niż wczoraj”. Zdobywczyni licznych nagród, m.in. „Åke Blomström Award”, „Prix Bohemia” oraz Nagrody im. Stefana Żeromskiego, czy Grand Press.

GRAFIKA

Aleksandra Karolina Makuch – absolwentka socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zawodowo stara się łączyć oba te obszary. Dlatego współpracuje z organizacjami pozarządowymi, dla których projektuje materiały wizualne. Miłośniczka kobiecej piłki nożnej.
IG: @mcqhola

STRONA WWW

Grzegorz Bińka – absolwent geologii na Uniwersytecie Warszawskim, ze specjalnością hydrogeologia. Od 2011 zajmuje się tworzeniem aplikacji internetowych, również od 2011 współpracuje ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna. Poza tym tata małej Igi i Niny, instruktor ZHP, motocyklista, interesuje się astronomią, lotnictwem, elektroniką, informatyką i podróżami.

REDAKCJA JĘZYKOWA

Weronika Rychta

FOTOGRAFIE

Adrian Jaszczak – fotograf freelancer, zamieszkały w Łodzi. Studiował fotografię w Łódzkiej Szkole Filmowej. W swojej twórczości skupiony na dokumencie oraz reportażu o zabarwieniu społecznym. Laureat Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Sony World Photography Awards, Leica Street Photo. Jego zdjęcia prezentowane były na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. „What’s Up Photo Doc” (Paryż), „EASTREET 3”, Fotofestiwal oraz w publikacjach m.in. „Polska i Polacy”.
Sophia Kalinowska-Werter – artystka wizualna, tłumaczka i wizażystka. Absolwentka Fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Urodzona i wychowana w Nowym Jorku, a obecnie mieszkająca w Warszawie.
Julia Klewaniec – fotografka, animatorka kultury. Związana z Fundacją Picture Doc. Absolwentka Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Współtworzy z grupą fotografów Fundację Picture Doc. Talent Futures Photography 2022. Talent Roku 2022 w konkursie Pix.House. Jej debiutancki projekt “Cichy rasizm” został zaprezentowany na wystawach w kraju i za granicą.
Jacek Wajszczak – artysta wizualny i etnolog, absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z Pracownią Etnograficzną przy działaniach edukacyjnych i badawczych. W swojej pracy łączy sztukę z etnografią i działaniami partycypacyjnymi. Rysuje, fotografuje, filmuje i gotuje. Dwukrotny stypendysta MKiDN. W wolnej chwili uprawia action painting z córkami, muzykuje i włóczy się za miastem. Marzy o podróży statkiem piratów